Kdo jsme

FBC Štíři: 16 let florbalu v Budějovicích

Jsme nejúspěšnější florbalový klub v Jihočeském kraji. FBC Štíři České Budějovice byl založen v roce 2000 jako první ve městě. A-tým mužů se v posledních deseti sezonách umístil na nejvyšší příčce mezi kluby z jihu Čech, momentálně hraje Národní ligu – divizi Západ, kde v minulé sezoně obsadil čtvrté místo. Rovněž je dvojnásobným mistrem 2. ligy – divize III (2010 a 2014). Navíc má i zkušenosti s první ligou. V té se představí tým žen. Juniorky v nadcházející sezoně 2016/2017 budou hrát extraligu. V celostátních soutěžích nastupují i týmy juniorů a dorostenců. V mužské i ženské kategorii má klub plnou věkovou strukturu od nejmenších přípravek až po tři týmy mužů, respektive dva týmy žen. Všechny mládežnické týmy hrají regionální soutěže. V sezoně 2016/2017 bude pod hlavičkou FBC Štíři nastupovat v oficiálních soutěžích České florbalové unie 17 týmů.

Do naší „rodiny“ patří také tým vozíčkářů, jeden z nejlepších v celé Evropě. V letošní sezoně například zvítězil na turnaji Malmö Open ve Švedsku, na Prague Wheel Open obsadil druhé místo a stejnou příčku vyjoval i v extralize vozíčkářů, jehož finálový turnaj se uskutečnil na jaře v Českých Budějovicích. Jedním z velkých úkolů týmu vozíčkářů je samozřejmě přivedení handicapovaných ke sportu a také jejich zapojení mezi zdravé sportovce.

O mládež se starají licencovaní trenéři, kteří své odborné vzdělání získali na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy či byli vyškoleni Českou florbalovou unií (ČFbU). Pro naše nejmladší členy a zároveň pro žáky partnerských základní škol a klubů z okolí pořádáme každý týden také vlastní turnaje pod názvem Otevřená florbalová liga (OFL).

V současnosti má náš klub přes 420 aktivních členů.

Naši hráči se pravidelně probojovávají do krajských výběrů mládeže a jsou oporami svého týmu. Několikrát už byli vyhlášeni do all-stars týmu turnaje či si odnesli domů cenu pro nejlepšího hráče zápasu. Rovněž naši trenéři se podílí na vedení krajských výběrů Jihočeského kraje. Naším klubem již prošli i hráči, kteří se později prosadili i v extralize. Pro naši mládež pořádáme letní i zimní soustředění a městské florbalové kempy. Pravidelně se účastníme největších florbalových turnajů na světě – Prague Games a Gothia Cupu, který se koná ve Švédsku, zemi florbalu. Novinkou v letošní sezoně je otevření družinových kroužků na základních školách.

Po sezoně 2014/2015 jsme spojili síly s dalším velkým florbalovým klubem v Českých Budějovicích (FBC United ČB) a společně pod hlavičkou jednoho silného klubu budujeme velký a silný klub s cílem postoupit do nejvyšších soutěží, vytvořit pro hráče co nejlepší podmínky a kvalitně pracovat s mládeží.