Malmö Open 2019 – den třetí

Po dvou dnech brzkého vstávání jsme konečně mohli trochu vyspávat, hráli jsme až druhé semifinále, což nám umožnilo v dopoledních hodinách ještě nabrat nějaké síly po pátečním posledním náročném zápasu proti Göteborgu. Společný program jsme zavrhli, každý tedy mohl zvolit formu odpočinku, která mu nejvíce vyhovuje. Někdo zůstal v posteli, někdo se šel projít a podívat na jiné sporty, které v rámci Malmö Open probíhají, jiní se věnovali například nakupování.

Následně jsme se společně přesunuli na halu, abychom se připravili na semifinálový zápas. U toho jsme zhlédli velmi vyrovnané klání pražského ComApu se švédskou Nackou. Rozhodovaly až nájezdy, nakonec se bohužel radovala Nacka. První finalista byl tedy jasný, byl čas se utkat o druhé finálové místo.

Naším soupeřem byl znovu Göteborg, se kterým jsme včera po boji remizovali 1:1. Tentokrát se pro nás zápas nevyvíjel vůbec dobře. Sice jsme se vyvarovali vlastních gólů, nicméně soupeř byl produktivnější než my a v polovině zápasu na světelné tabuli svítilo skóre 0:2. Po bojovné poradě jsme do druhé půlky vlétli jako huriakán. Jak říká Jakub Jung, soupeřův extrémně obrovský brankář se společně se švédskou obranou zdál stále neprostřelitelný. Nakonec tuto domněnku po 6 minutách vyvrátil Zbyněk Sýkora. V polovině posledního dějství jsme tak konečně snížili, ale to nestačilo, museli jsme zapnout na ještě vyšší obrátky, a přestože jsme měli více ze hry a soupeře jsme tlačili, jedna šance za druhou končila na švédském brankáři. Už už začínala být cítit nervozita z výsledku a krátícího se času, ale 3 minuty před koncem doklepl nepřesnou střelu Tomáš David a srovnal skóre zápasu. Neuvěřitelný nával štěstí a radosti byl cítit z celého týmu Štírů i z ostatních českých celků, které zápasu přihlížely a fandili nám.

V žádném případě jsme nechtěli jít do nájezdů. Jednak je to vždycky loterie a také s nimi nemáme dobré zkušenosti. Ve výsledku to znamená, že jsme z našeho tlaku vůbec neubrali a snažili se ještě do konce 15minutové hrací doby vstřelit rozhodující branku. To nakonec zařídil znovu z dorážky Tomáš David a minutu před koncem se radostí svalil na zem přímo pod toho obrovského švédského brankáře. Po chvilce radování nastalo ještě velké bránění, protože soupeř se samozřejmě pokusil využít zbývajících 74 vteřin a znovu srovnat. Díky dobré obranné práci však zůstalo pouze u snažení a my se mohli radovat z postupu do finále a jistoty medaile.

Z našeho zápasu utahaný Göteborg sehrál dlouho vyrovnaný zápas o 3. místo proti ComApu, nakonec však v konci vstřelil 2 góly a získal bronzové medaile. My se mezitím připravili na finálový zápas s naším tradičním soupeřem Nackou HI. Nabuzení otočením semifinálového zápasu jsem na soupeře vtrhli s obrovskou vervou, opět se hrálo více na polovině soupeře, ovšem koncovka zase pokulhávala. Dlouho se nám nedařilo vstřelit první gól, který by nás trochu uklidnil. V průběhu první poloviny dokonce došlo k nedorozumění, kdy soupeři místo buly v rohu vystřelili na branku a míček skončil za čarou. Rozhodčí sice nejprve v první chvíli gól uznal, což nás vyděsilo. Naštěstí po poradě s kolegou přiznal svou chybu, gól neplatil a pokračovalo se „vhazováním“ v našem obranném rohu.

Druhá polovina by klidně mohla nést jméno Zbyňka Sýkory. Od začátku náš tlak pokračoval a impotenci v útoku nakonec po asistenci Františka Šindeláře zlomil právě Zbyněk. Nacka musela hru otevřít a začít se trochu více snažit směrem dopředu. To vedlo ke spoustě brejkových situací většinou 2 na 1, ale góly opět nepadaly. Nakonec pohodlný dvou gólový rozdíl zajistil čtyři minuty před koncem opět Zbyněk Sýkora, tentokrát po asistenci Adama Šimonka. Závěr zápasu byl peklo, začali jsme být trochu pasivní a zbytečně jsme vyhazovali balónek. Nacce to umožnilo vyvinout velký tlak, který vyústil ve snížení na 1:2. To bylo ale všechno, na co se náš soupeř zmohl a my se tak mohli po dvouleté pauze opět radovat z vítězství na Malmö Open.

Po chvilce bujarých oslav se všechny týmy ještě jednou sešly na společné večeři, kde proběhlo vyhlášení nejlepší sestavy turnaje. Na post gólmana byl vybrán Billy Jensen z Göteborgu, jako nejlepší obránci se na pódiu ukázali Arkan Palani z Nacky a náš Ivan Nestával. Mezi útočníky byli vybráni František Synek z pražského ComApu, Robert Isaksson z Göteborgu a štírský Adam Šimonek.

Jako zákulisní perličku prozradíme technický problém Tomáše Davida, kterému se při souboji v rohu v posledním zápase základní skupiny podařilo píchnout kolo. Vzápětí se ukázalo, že servisní tým našeho týmu zapomněl vzít galusky velikosti 28“, které Tomáš jako jediný z týmu používá. Pokud jsem dříve psal o tom, že sobotní dopoledne bylo ve znamení relaxu, Tomáš ho strávil sháněním a půjčováním náhradní duše a pláště. To se mu nakonec podařilo, ale musel hrát s jiným obutím na každém z kol.

Jak to vnímal sám Dejv?

„Popravdě jsem měl před semifinále strach, že neodehraju ani pět minut. Na pravém kole galuska nahuštěná na 16 atmosfér, na levém kole duše nahuštěná na 4,5 atmosféry. Když jsem duši nafoukl o trochu víc, tak svlékala plášť z kola. Jak začal zápas a začal pracovat adrenalin, tak jsem si už na žádný kolo ani nevzpomněl. A ve finálovém zápase už jsem o tom ani nevěděl. 😊“

V neděli nás čekala cesta zpátky do Českých Budějovic s příjemným pocitem, že útok na vítězství ve všech třech velkých soutěžích v jednom roce (Malmö Open, česká extraliga, Prague Wheel Open) jsme úspěšně zahájili. Nyní už se můžeme začít soustředit na následující vrchol a tím je play-off české extraligy na začátku května.