V Kaplici mlži mlhu rozstříleli

3.listopadu 1957 vynesl Sputnik 2 do vesmíru psa Lajku a přesně o 61 let později odstartoval od výstaviště v Českých Budějovicích pilot Karosaplánu, aby dopravil dalších 33 zvířátek s jejich krotiteli po orbitální dráze E55 do Kaplice. Jelikož tuto planetu již před léty osídlila Česká florbalová unie, tak nás čekalo vřelé přijetí domorodců a také slušná porce zápasů dalšího kola Jihočeské ligy (… slušnou porci pikadorů v bufetu však naši borci odmítli).

Program otevřeli naši Modří proti domácímu Spartaku, který nás hned v první třetině zdvořile obdaroval dvěma góly. Vytrvale jsme se snažili jim tuto milou pozornost oplatit, ale i přes časté držení míčku se nám nedařilo vypracovat si vyložené šance. Ve druhé třetině sice snížil na 1:3 svým premiérovým zásahem v mladších žácích Peťa Zítko, ale to bylo v tomto jinak vyrovnaném zápase z naší strany vše. V závěrečné periodě využili kapličtí další dvě šance a díky lepší produktivitě zaslouženě zvítězili.

Na Zelené čekal v prvním utkání nováček soutěže ze Soběslavi. Kdo z přítomných diváků si během zápasu odskočil na malou, tak s velkou pravděpodobností přišel o dva až tři góly (v závislosti na velikosti močového měchýře). Našemu souboru to dnes skutečně kombinačně ladilo a soupeře převyšoval ve všech ohledech. Všechny lajny předváděly parádní florbal a zapisovatel prakticky nepouštěl tužku z ruky. Soběslavští i přes krutou porážku hráli fér a odešli se vztyčenou hlavou. Všichni jim držíme palce a přejeme, aby je těžký začátek v jejich úsilí neodradil.

Konec konců dostali hned vzápětí možnost reparátu proti našim Modrým, kteří ovšem také nechtěli odjet z Kaplice s prázdnou. I v tomto utkání měli Štíři převahu, nicméně notová partitura obranné činnosti našeho druhého bandu má stále pár prázdných stránek. Ty jsme až do poloviny druhé třetiny nalistovávali s železnou pravidelností vždy do 30 vteřin po vstřelení gólu. Až za stavu 3:3 jsme se dostali do sedmigólového trháku a soupeři nakonec umožnili korigovat výsledek až díky nekoncentrovanosti v samém závěru utkání.

Tečku za turnajem obstarali Zelení a krumlovští Rytíři. Opět se nám potvrdilo, jak je ošidné nastoupit k dalšímu matchi po jednoznačném zápase. Ačkoliv jsme měli trvale navrch, tak kluci nedotahovali své akce do konce, patrně v dojmu, že nám to tam bude padat stejně jako proti Soběslavi. Na naše rychlé vedení odpověděl Krumlov dvěma identickými góly po individuální akci z levého křídla a do první přestávky jsme šli za nepříznivého stavu. O pauze však stačilo rychlé vyčištění systémových souborů, defragmentace disku a na palubovku najel jiný stroj. Kluci se vrátili ke svému kombinačnímu a pohyblivému projevu, trpělivě dosprintovali k otočení stavu a protože soupeř, hrající zhruba v polovičním počtu hráčů, od poloviny druhé třetiny již fyzicky nestačil, tak se zbytek zápasu už odehrál plně v naší režii.

Skvělý turnaj, kde nás v obou týmech nejvíce potěšilo kolektivní pojetí a skutečně autentický zápal pro tým a nesobeckost. Svědčí o tom i počet nominovaných na nejužitečnějšího hráče a fakt, že u Zelených ani tři kola volby nedokázala rozhodnout, takže si cenu nakonec odnesli dva finalisté Ondra Hajný a „Kajman“ Pávek. V Modrých se za chladnokrevné proměňování šancí vypracovaných celou lajnou dočkal ocenění Peťa Mešejda.

FBC Štíři ČB modří–FBC Spartak Kaplice 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
FBC Štíři ČB modří–Banes Florbal Soběslav 10:5 (2:2, 3:1, 5:2)
FBC Štíři ČB zelení–Banes Florbal Soběslav 27:1 (7:1, 11:0, 9:0)
FBC Štíři ČB zelení–FBC Rytíři ČK 9:2 (1:2, 4:0, 4:0)