Rozhovor: Jan Králík velí k zisku tří bodů proti Havířovu

Vstup do sezony se našemu Ačku příliš nevydařil. Komu to ovšem zatím nejvíce lepí, tím je kapitán Honza Králík, aktuální lídr týmového kanadského bodování v gólech i asistencích. Jaký on vidí recept na dosavadní bodový půst?

Honzo, před sezónou jsi byl zvolen kapitánem. V minulých sezónách tuto roli zastával Michal Kudláček. Jaký to je pocit a změnilo se tím pro tebe něco?
Já bych neřekl, že pociťuji nějaké změny. Mám tendenci hodně mluvit a bylo tomu tak už i v loňské sezóně. Když potřebuji týmu něco sdělit, rád to řeknu hned, o přestávce, po zápase. Takže se v podstatě změnilo jen to, že mám na ruce pásku a možná cítím větší odpovědnost vůči týmu a také to vnímám tak, že bych měl být mezičlánek mezi trenérem a týmem.

Co myslíš, že je příčinou nevýrazného vstupu do soutěže?
Co se týká vstupu do soutěže, tak je tam hned několik faktorů, které to ovlivnily. Říká se, že druhá sezóna je nejtěžší. Zatím nevíme, jak to probíhá v té třetí, ale zatím to vypadá, že je pravda, co se říká. Nevyšlo nám první utkání v Brně, pak další a nějak se to veze. Jsem si ale jist, že máme kvalitní tým a že jsme schopni s tím něco udělat a vrátit se do bojů o místa zajišťující play-off.

Při pohledu do statistik máte suverénně nejmenší počet oslabení. Aktuálně vedoucí Karlovy Vary jich mají dokonce trojnásobek. Dal by se hledat problém i v tom, že jste na hřišti málo důrazní?
Ohledně našeho nevylučování si myslím, že by to mohlo mít určitou souvislost s naším důrazem. Bohužel v určitých situacích jsme opravdu málo důrazní, především v našem brankovišti. Tam bych si ten důraz představoval mnohem větší. Odehráli jsme utkání, kde jsme nebyli ani jednou za celý zápas vyloučeni. Já jsem toho názoru, že nějaký ten menší trest k zápasu patří, žádná zákeřnost, ale malinko rozhodit soupeře anebo prostě ve vyložené šanci je menší faul rozhodně lepší než dostat gól.

Jak vnímáš rozhodnutí Lukáše Malého zanechat hráčské kariéry a pouze trénovat? Má to nějaký vliv i na dosavadní výsledky?
Rozhodnutí Lukáše mě překvapilo, nečekal jsem, že tento krok opravdu udělá. Je mladší než já a rozhodně by ještě mohl hrát, ale chápu, že pokud chce tým kvalitně řídit ze střídačky, byl tento krok téměř nevyhnutelný. Nejsem si jistý, jak moc velký vliv to má na výsledky. Rozhodně potřebujeme čas jak my, tak trenér, než všechno začne fungovat. Přeci jen je to pro Lukáše trochu jiná role než být hrající trenér. Nemůže skočit na hřiště a něco změnit, muže jen dělat správná rozhodnutí a směřovat tak tým k vítězství.

O víkendu vás v sobotu čeká domácí zápas proti týmu Exselsior Havířov. Co bude receptem na tři body?
O víkendu se doma popereme o tři body. Věřím, že tým se bude chtít předvést před domácím publikem a odčinit naše zaváhání v předchozích zápasech, kdy jsme o body většinou přišli kvůli naší naivní hře a fatálních chybách jak v obraně, tak při zakončeních. Věřím, že přijde hodně diváků a pomůžou nám z tribuny domácí zápas vyhrát.

Hned v pondělí jedete do Brna, aktuálně 4. celku ligy. Co očekáváš od tohoto utkání?
Brno bude těžký soupeř, má velké zkušenosti ze superligy, kam by se určitě rádi letos vrátili. Určitě jdeme do zápasu s vědomím kvality soupeře a pokorou. Tato role nám většinou sedí a umíme tyto zápasy podat koncentrovanější výkon a doufám, že si nějaké body z Brna přivezeme.