Rozhovor: Reprezentant Ivan Nestával přivezl zlato z Francie

Ivan Nestával je dlouhodobou stálicí florbalu vozíčkářů. Jak v národním týmu, tak v týmu Štírů zastává pozici defenzivního štítu v základní sestavě. Před týdnem se vrátil s národním týmem z mezinárodního turnaje ve Francii a již zítra se představí ve Vyškově při dalším kole paraflorbalové ligy.

Ivane, začneme u francouzského turnaje. Jednalo se o jeho vůbec první ročník, můžeš nějak přiblížit atmosféru turnaje?
Na turnaji panovala příjemná přátelská atmosféra. Nejvýraznějším prvkem byli rozhodčí, kteří nastavili o dost mírnější metr, než na který jsme zvyklí z Čech. Museli jsme si na to sice chvíli zvykat, ale jinak celkově organizace turnaje klapala.

Jaké týmy se zúčastnily?
Turnaje se zúčastnilo 6 týmů. Kromě nás a domácí Francie ještě Belgie, Švýcarsko a Holandsko, které dalo dohromady 2 týmy. Svůj reprezentační A tým a tým mladých nadějí. Spolu s námi pak na pomyslné bedně skončilo Švýcarsko a Ačko Nizozemska.

Výsledkově turnaj dopadl výborně, 1. místo a 0 obdržených gólů, na čemž máš určitě taky svůj podíl. Co zapříčinilo, že jste byli v obranně tak úspěšní?
Centři obou formací hodně pomáhali obraně, nepropadali jsme v útoku a povedlo se nám nedělat zbytečné chyby. Takticky jsme měli určeno, že chceme vycházet ze zabezpečené obrany a těžit z protiútoků, což jsme plnili.

Co má národní tým před sebou teď?
Teď máme s reprezentací přestávku, vracíme se do klubů a budeme se soustředit na českou soutěž. Další akce nároďáku nás čeká až v příštím roce.

Pojďme ke Štírům. Zítra se představíte ve Vyškově u Brna, jedná se o letošní druhý ligový turnaj. Kdo bude vaším soupeřem?
Našimi soupeři budou SKV ComAp Team Praha, Bulldogs Brno a Meteor Plzeň. Nejsilnějším z této trojice bude pravděpodobně pražský ComAp, kam v létě přestoupil náš bývalý brankář Jirka Němec. Bude to naše první střetnutí, takže zápas bude mít speciální náboj.

Při minulém kole jste po dlouhé době utrpěli porážku. Jaké to je prohrát po více než roce?
Nám bylo jasné, že nebudeme vítězit do nekonečna. Já si myslím, že porážky ke sportu prostě patří. Možná jsou dokonce i potřeba. Zase nám to ukázalo, v čem se můžeme zlepšit a trochu nás to trklo, že bychom měli kvalitněji trénovat. Musíme si přiznat, že po takhle dlouhé vítězné šňůře ta motivace a tréninkové úsilí trochu opadlo.

Jak to vidíš tentokrát? Můžeme očekávat samá vítězství nebo hrozí nějaká porážka?
Vzhledem k tomu, jak jsme teď trénovali, věřím, že se nám podaří urvat 3 vítězství. Cítíme formu a pár bodů už jsme ztratili a nechceme to opakovat.