Rozhovor: Vozíčkáři se připravují na Malmö Open!

Jan Herman patří mezi zkušeného harcovníka z týmu vozíčkářů. Příští týden se spolu s celým týmem vydá na své již několikáté Malmö Open. Těžko jsme mohli vyzpovídat někoho povolanějšího, ke zhodnocení výchozí situace před tímto prestižním turnajem.

Honzo, příští týden vyrazíte na letošní ročník Malmö Open. Jak velkou důležitost turnaji přisuzujete?
Malmö Open patří pro náš tým mezi TOP tři akce roku. Na klubové úrovni se tam setkáváme asi s nejkvalitnějšími týmy na světě, protože švédské týmu patří mezi světovou elitu, a i když se většinou účastní méně týmu než například v Praze na Prague Wheel Open, tak ta kvalita zápasů i týmů je ještě o level výše než všude jinde. Na Malmö Open nepotkáte slabého soupeře.

V loňském roce Vám vítězství uniklo až ve finále těsným rozdílem. Připravovali jste se letos nějak speciálně?
To je pravda, finálový zápas proti Nacka HI byl velice vyrovnaný a rozhodla jedna chyba. Samozřejmě bychom chtěli Švédům porážku oplatit, ale nečeká nás tam vůbec nic lehkého, a i postup do finále by byl opět velkým úspěchem, protože konkurence je letos opravdu veliká, a navíc se hraje na pro nás neoblíbené gumě. S tou se setkáváme pouze jednou za rok ve Švédsku a výhodu mají samozřejmě domácí týmy, které na tomto povrchu hrají svou florbalovou soutěž celý rok.

Nejmenovaný člen týmu vozíčkářů mi prozradil, že prý vedeš statistiku vlastních gólů. Můžeš se k tomu nějak vyjádřit? A plánuješ si svou „sbírku vlastňáků“ rozšířit právě ve Švédsku?
Jak mi kanonýři říkáme, nemusí pršet, jen když kape, takže se trefuji na obou stranách hřiště a náš i soupeřův brankář musí být stále na pozoru. Ne, teď vážně. Nějaký ,,vlastňák“ jsem samozřejmě dal, ale když jsem pátral v paměti, nemohl jsem si na žádný za poslední dvě sezony vzpomenout. K pozici obránce to občas tak trochu patří, já však doufám, že ve Švédsku na naši bránu budu střílet maximálně slepými.

Z České republiky se letos na Malmö Open chystá více týmů než v minulých letech. Co by to mohlo přinést a bude pro tebe mít turnaj díky tomu větší náboj?
To, že se letos turnaje účastní tři české týmy, beru jako skvělou zprávu. Uvítal bych jich klidně i více, například to, že účast Tatranu Střešovice neklapla, mě hodně mrzí. Myslím, že je to dobře pro celý český florbal, že i další týmy kromě Štírů vyráží na mezinárodní turnaje, protože tím poté zvyšují i kvalitu české extraligy, protože zkušenosti, které hráči načerpají z těžkých zahraničních zápasů, jsou neocenitelné a posouvají nás všechny dál. Samozřejmě zápasy možná maličko pikantnější budou, ale přeji všem českým týmu úspěch a doufám, že se my i Praha s Ostravou budeme radovat z nějaké medaile.

Jsou všichni z týmu zdraví a připravení odjet nebo je někdo na marodce a jeho start je tak v ohrožení?
Marodka je naštěstí celkem vyprázdněná, nejspíš nám budou chybět pouze Zdeněk Čížek, který je dlouhodobě mimo provoz a Lukáš Trupl. Ztráta obou je výrazná, protože Zdeněk se po dlouhé pauze vrátil teprve v létě a měl velikou zásluhu na vítězství na PWO, kdy měl premiéru v bráně a předvedl tam neskutečné věci a Lukášovi zas skvěle vyšlo loňské Malmö Open, kdy byl útočnou oporou. Nezbývá nám než se oba pokusit nahradit a bojovat i za ně, ovšem já našemu týmu věřím a pokud nám bude přát i to pověstné herní štěstíčko, určitě nějaká medaile zacinká.