Rozhovor: Zbyněk Sýkora o Malmö Open

Jeden z nejzkušenějších hráčů ve vozíčkářském týmu Zbyněk Sýkora byl na Malmö Open počtvrté a pokaždé odtud přivezl medaili. Ve finále navíc vstřelil oba dva góly. Těžko bychom hledali někoho povolanějšího ke zhodnocení štírského účinkování ve Švédsku.

Před týdnem jste vyhráli Malmö Open. Jaký je to pocit a pokolikáté se vám to už podařilo?
Jednalo se o 43. ročník Malmö Open, což svědčí o tradici těchto multisportovních her. Já to považuji za takovou malou klubovou paralympiádu. My jsme tam letos vyjeli počtvrté, což koresponduje s tím, kolikrát byl v programu her zařazen florbal vozíčkářů. Zatím se nám vždy podařilo získat medaili, dvakrát jsme turnaj vyhráli a dvakrát jsme byli druzí.

Ty jsi ve finále vstřelil 2 góly. Dalo by se říct, že na tobě hra stojí?
Ne, tak to určitě není. Spíš bych řekl, že jsem byl ve správný okamžik na správném místě, kluci mi dobře přihráli a já vystřelil. Naštěstí si míček pak našel cestu za záda brankáře.

Všiml jsem si, že na fotkách z finále je vidět Honza Herman v zeleném dresu, přestože zápas jste odehráli v modrých barvách. Byl v tom nějaký záměr nebo jak k tomu došlo?
Celý tým kromě Honzy se shodnul na tom, že to úmyslné bylo a Honza dres záměrně daroval Maročanům. Honza ale trvá na tom, že dres ztratil nebo že si ho od něj někdo na neurčito půjčil.

Obsazení turnaje se od loňských let trochu lišilo. Chyběly týmy z Holandska, naopak z Česka přijela hned 3 družstva. Jak se tato změna v turnaji projevila?
Já to beru tak, jak to je. Není v mé moci ovlivnit, kdo přijede, protože vždycky záleží na ekonomice daného klubu. Jsem rád za to, že z Čech vyrazily 3 týmy a věřím, že to pozvedne celou extraligu. Vidím to u nás každý rok. Vždycky, když se vrátíme z takového turnaje a pak nastoupíme do české ligy, tak hrajeme ve vyšším tempu a nasazení. Doufám, že se to ukáže i u ostatních týmů.

Jako doprovod s vámi letos jel Jakub Jung zvaný Džangy. Jak bys zhodnotil jeho účinkování na turnaji?
Já to hodnotím velmi kladně. S Džangym jsme si sedli lidsky i sportovně. Hodně nás podporoval, foukal kola, nosil pití. Staral se o nás jako o vlastní a byl velkým přínosem pro tým.

Loni v létě jste vyhráli českou extraligu, Prague Wheel Open a teď i Malmö Open. Máte se ještě vůbec kam posunout?
Už si s klukama v týmu děláme trochu srandu, že se nám ještě nepodařilo vyhrát všechny tyhle velké soutěže v jednom kalendářním roce. To je něco, co se ještě nepodařilo nikomu a každý rok to chceme zkusit. Loni jsme skončili druzí hned v únoru na Malmö Open, takže bylo jasné, že nový pokus zaútočit na tenhle cíl budeme mít až letos. Teď se nám to povedlo a uvidíme, jestli to letos dokážeme dotáhnout.

Bonusová otázka: Džangy měl trochu neortodoxní styl foukání kol. Co tomu říkáš a zlepšil se v průběhu turnaje?
Džangy je menšího vzrůstu a váží asi kolem 60 kilo. Naše galusky se foukají průměrně na 16 atmosfér, takže s Džangym to od takové 10. atmosféry začalo pěkně mávat, a to doslova. 😊