Štíří vozíčkáři potřetí za sebou mistry republiky!

20172018 … a konečně i 2019! Štírský tým vozíčkářů o minulém víkendu v Kutné Hoře zvládnul letošní ligové play-off a získal třetí mistrovský titul v řadě. Pojďme se podívat na průběh jednotlivých zápasů.

1. semifinále: FBC Štíři ČB – FBC ABAK Ostrava 10:0

Hned od úplného začátku prvního semifinále bylo jasné, jakým způsobem se bude zápas ubírat. Tomáš David otevřel skóre už v čase 0:41 a do konce první třetiny ho svými trefami doprovodili Adam Šimonek a hned dvakrát František Šindelář. Průběh ostatních třetin byl velmi podobný, Štíři Ostravu pustili pouze k ojedinělým střelám z dálky. Když ve třetí třetině 2 minuty před koncem František Šindelář vsítil 9. gól, z hlediště se začalo ozývat: „Deset! Deset!“ a tak Františkovi nezbylo nic jiného než půl minuty před koncem volání diváků vyslyšet a připsat si gól číslo 7 na svou pažbu. Za zmínku stojí také sedm asistencí Zbyňka Sýkory.

2. semifinále: FBC Štíři ČB – FBC ABAK Ostrava 7:1

Začátek druhého zápasu byl o poznání vyrovnanější a od Štírů možná trochu vlažnější. Po 1. třetině svítilo na světelné tabuli skóre 1:0 pro Štíry, jejichž hra neklapala tak bezproblémově jako v ranním zápase. Aby hru trochu rozhýbal, nechal se na začátku druhé třetiny takticky vyloučit Adam Šimonek za hru rukou, a hra hned dostala nový rozměr. Jako kdyby víc prostoru na hrací ploše Štírům umožnilo lépe kombinovat, což vyústilo gólem v oslabení Zbyňka Sýkory. Po svém návratu z trestné lavice Adam Šimonek zvyšoval už na 3:0 a Štíři se tak mohli trochu zklidnit.

Možná se zklidnili až moc, neboť Ostrava zanedlouho snížila na 1:3, ale to bylo vše, na co se ve druhé třetině zmohla. Třetí třetina přinesla hned ze začátku završení hattricku Adama Šimonka a bylo rozhodnuto. Štíři měli po zbytek utkání navrch, dvěma góly ještě učesal skóre Tomáš David na výsledných 7:1 a mohla propuknout finálová radost z jistoty medaile v letošním ročníky extraligy.

Finále: FBC Štíři ČB – Tatran Střešovice 2:1

Repríza finále z roku 2017, kdy to mimochodem skončilo stejným výsledkem, startovala v sobotu ve 14:00. A byla to podobná bitva, jako před 2 lety. Již od začátku bylo jasné, že po sobě oba týmy půjdou pěkně z ostra. Možná trochu překvapivě brzy padnul první gól, když se po chybné rozehrávce Tatranu podařilo prostřelit brankáře Střešovic Adamu Šimonkovi, který zavěsil do levého horního rohu a poslal tak Štíry do vedení 1:0.

Bylo jasné, že Tatran začne trochu víc tlačit a také se tak stalo. Nelze úplně říct, že by Tatran Štíry přehrával, ale hrálo se vyrovnané utkání, které oku diváka muselo lahodit. Jen všechny střely končili na brankářích Jiřím Němci a Jaroslavovi Novotném. Netrvalo dlouho a Tatranu se zásluhou nenápadné střely podařilo srovnat. Zdeněk Krupička vykroužil od mantinelu a vystřelil přes hokejku Tomáš Davida, míček dostal velkou rotaci a dopadl těsně před budějovickým gólmanem. Ten, ač vypadal, že střelu v poklidu zlikviduje, nakonec lovil míček ze své sítě, protože velká rotace balónku způsobila jeho nestandardní odskok, což našeho Jirku v bráně nakonec přeci jen možná trochu překvapilo. Po první třetině byl stav střel 6:5 a skóre 1:1.

K vidění byly ostré souboje loket na loket především Šimonka a Krupičky nebo Šindeláře s pražským Němcem. I ve druhé třetině se předvedli především brankáři. Krásnou akci, kdy křižnou přihrávkou přes celé hřiště David našel Šimonka na pravém křídle, bohužel opět zlikvidoval Novotný v bráně Tatranu, mimochodem nejlepší brankář celé letošní extraligy. Druhé dějství nakonec nepřineslo žádnou branku, Štíři Tatran mírně přestříleli 6:4, ale skóre zůstávalo shodné.

Poslední třetina se nesla opět v bojovném duchu. Nejaktivnějším na straně Štírů byl David, který měl podle klubového statistika Ládi suverénně nejvíce střel. Veškerá jeho snaha ovšem končila buď na tatranském brankáři nebo na tělech a vozících hráčů stojících před ním. I Tatran měl své šance, v českobudějovické brance ovšem držel skóre srovnané Jiří Němec. Až v čase 8:13 se nakonec po odrazu před brankou prosadil backhandem David a poslal Štíry do vedení. Asistenci na tomto gólu si připsal náš druhý obránce Ivan Nestával, po celý turnaj poctivě bránící, vzhledem k útočným výletům Tomáše David někdy i za dva, a po zásluze vyhlášený nejlepším obráncem celé extraligy. Na závěr utkání si Tatran ještě vzal oddechový čas a zkusil to na Štíry v 6 hráčích bez brankáře. A podařilo se jim vyvinout pěkný tlak, nastřelit dokonce tyčku, ale gól nepadl, Štíři ubránili hubený náskok a po roce nad hlavu opět pozvedli pohár pro mistry extraligy!