2007/2008: Bitva s extraligou

Léto před sezonou 2007/2008 začalo ve Štírech velkým posilováním. Ještě před oficiálním zahájením přestupního období klub oznámil, že z FBC Kaplice přicházejí zkušení florbalisté Michal Morong a Petr Malzer. V srpnu se pak k A-týmu připojil i útočník Jan Králík z Kaplice a brankář Josef Macek z Třeboně. A v prosinci ještě tým posílil další kaplický hráč Štefan Doležal. Ale nepředbíhejme, léto bylo zajímavé.

Štíři se rozhodli do ligových soutěží přihlásit celkem devět týmů, díky čemuž se stali největším klubem v kraji a od té doby pozici drží. Nově přibyly celky starší žáci B, mladší žáci B a elévové. Liga mužů opět prošla reorganizací a muži hráli 2. ligu – divizi III. Muži i ženy se přihlásili do Poháru ČFbU a mladí Štíři (konkrétně starší žáci) poprvé v historii vyrazili na turnaj Prague Games.
Mužům vyšla příprava na sezonu parádně. Na Czech Open se probili až mezi 32 nejlepších týmů, Ondřej Havelka zaznamenal 15 bodů a v bodování skončil na celkové čtvrté příčce. To mu dokonce vyneslo nominaci (a později i samotnou cenu) pro sportovce srpna v Jihočeském kraji v anketě MF DNES a iDNES.cz. (Rozhovor s vítězem najdete zde: https://www.idnes.cz/sport/ostatni/silu-na-postup-mame-rika-florbalista-havelka.A070911_170927_sporty_elv). Na turnaji O pohár města Pelhřimova skončili muži třetí a Josef Macekbyl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Soustředění se tentokrát konalo v Českém Krumlově s mnoha výběhy do tamních kopečků a náročná dřina se odrazila i v suveréním postupu přes 1. i 2. kolo Poháru ČFbU. Odměnou bylo premiérové měření sil s extraligovým týmem v ostrém utkání.
V úterý 9. října 2007 přijel do sportovní haly FBC Liberec. Florbalový svátek si nenechalo ujít na tehdejší poměry fantastická návštěva 270 diváků. A co viděli? Třeba gól Jana Králíka ve 22. vteřině. Ve 13. minutě vedení Štírů 3:0 a timeout Liberce. Brilantní zákroky brankáře Martina Svatoně. Ale nakonec také obrat silného Liberce, který stav 4:1 zvrátil až na konečných 5:8. Přesto: „Ještě nikdy jsem neviděl tým takhle bojovat. Naše nasazení bylo úžasný,“ chválil kouč Jiří Kysel. A přidal se i liberecký lodivod Viktor Kolář„Bojovnost domácích byla přímo ukázková. Byli fantastičtí a měli výborné publikum.“ (Rozhovor s Jiřím Kyselem najdete zde: https://ceskobudejovicky.denik.cz/ostatni_region/florbal_kysela_cb20071012.html)
Po slávě už se muži museli soustředit na ligu, ve které chtěli dosáhnout na nejvyšší metu. Úvod byl fantastický – výhry nad Třeboní 14:0 a Kaplicí 3:0. Dalších deset utkání přineslo osm výher a dvě remízy až měl přijít rozhodující duel s Havlíčkovým Brodem. Oba dosud neporažené celky se střetly ve Rtyni v Podkrkonoší. Aktéři dorazili na místo utkání s denním předstihem, v hale si ještě v pátek večer zatrénovali. Nervydrásající bitvu Štíři ztratili 1:2 a po následném remíze s Duklou Tábor bylo jasné, že o postup do 1. ligy si zahraje Havlíčkův Brod. Zbytek sezony byl z pohledu Štírů spíše rozpačitý a nakonec z toho bylo „až“ třetí místo i za Žďárem nad Sázavou.

Ženy zahájily svou druhou sezonu v soutěžích výhrou nad posledním mistrem z Pelhřimova 6:1. Na to však podlehly nováčkovi z Třebíče 2:3. Jak bylo zmíněno, i ženy se zúčastnily Poháru ČFbU. V polovině října v Praze měly těžké soupeře (Elite Praha, Chodov, Litvínov, Vinohrady), navíc přijely v okleštěné sestavě a tak nebylo divu, že čtyřikrát prohrály, i když bojovnost a nasazení se jim upřít rozhodně nedala. Celkově byla z pohledu žen sezona úspěšná. Z 18 ligových duelů jich Štírky 12 vyhrály a v 2. lize žen – divize V obsadily třetí místo ze sedmi účastníků. Gólově táhla tým Daniela Postlová (30+12), v brance zářila Kristýna Petržalová (6 nul).

Také tým juniorů se dokázal oklepal z předposledního místa v minulém ročníku a jelikož tým zůstal takřka pohromadě, vyválčil nakonec v Jihočeské lize čtvrté místo. Dvěma body v jednom utkání přispěl i nadějný starší žák Václav Hejplík. Starší žáci poskládali dva týmy, ale oba skončily až na chvostu tabulky. Vkladem do budoucna ale bylo, že v zápasech naskočilo 33 hráčů. Šířka kádru se osvědčila v následujících letech. Podobný počet hráčů se objevil i v duelech mladší žáků a o trochu méně jich naskočilo za elévi. Základna klubu tedy byla v té době poměrně široká a opprvé se ukázalo široké věkové rozpětí klubu. Za ženy totiž nastupovala Eliška Tibitanclová a v elévech její syn Michal.

Dobré úspěchy A-týmu mužů a široká hráčská základna také napomohly k tomu, že v listopadu 2007 Štíři začali oficiálně spolupracovat se společností Salming.

Tabulka 2. ligy mužů – divize III:
1. Sokol Erupting Dragons H.Brod 55
2. atx Hippos Žďár n.Sázavou 52
3. FBC Štíři České Budějovice 43
4. 1. FbK Jolly Tábor 33
5. FBC Letohrad 29
6. Kooperativa Sokol Pardubice B 28
7. Orel Rtyně v Podkrkonoší 24
8. FBC Spartak Kaplice 20
9. FbC Maddox Přelouč 20
10. Dukla Rangers Tábor 17
11. FK Prague International Třeboň 1

Nejvíc bodů: Jan Králík – 34
Nejvíc gólů: Aleš Petrů – 21
Nejvíc asistencí: Petr Dědič – 23
Nejvíc trestných minut: Martin Doškář, Tomáš Troják – 16

Hráči, kteří se objevili v sestavě A-týmu: Jan Králík, Petr Dědič, Martin Doškář, Ondřej Havelka, Aleš Petrů, Petr Malzer, Vlastimil Stejskal, David Farka, Jiří Kratochvíl, Tomáš Troják, Michal Morong, Petr Matuschka, Štefan Doležal, Jiří Charvát, Jindřich Hrdý, Jan Horník, Jakub Jung, Tomáš Kučera, Josef Macek, Martin Svatoň.