Jižní Čechy patří dle ČFBU na Moravu!

Otevřený dopis prezidenta Štírů směrovaný k vedení ČFBU. Sami posuďte, zda jsou jeho argumenty logické či nikoliv.

Česká florbalová unie se rozhodla, že od sezony 2014/2015 vytvoří novou soutěž v kategorii mužů. Soutěž má vzniknou mezi současnou 1. a 2. ligou a má mít dvě divize o 12 účastnících. Systém florbalových soutěží v ČR tím začne kopírovat fotbalové soutěže, kde je také 1. a 2. liga a na další úrovni ČFL a MSFL.

I ve florbale jsem tedy předpokládal, že v nové soutěži (říkejme jí rovnou 2. liga) bude jedna divize pro týmy z Čech a druhá pro týmy z Moravy. ČFbU se navíc o rozdělení týmů do divizí vůbec nezmiňovala…

Jaké tedy bylo překvapení, když jsem zjistil, že dvě divize nerozdělí ČR na Čechy a Moravu, ale že „geografové z unie“ chtějí do moravské divize připojit jižní Čechy! Jednu divizi tedy budou hrát kluby z Prahy a ze západních, severních, středních a východních Čech a druhou divizi týmy z Moravy a jižních Čech. Nemohu si pomoci, ale takové rozdělení považuji za donebevolající nesmysl, který absolutně nerespektuje geografické rozdělení ČR. Překvapujeme mě, že funkcionáři ČFbU ignorují staletí zavedené dělení našeho území na Čechy a Moravu, systém EU s regiony soudržnosti i českého státu s jednotlivými kraji a zavádějí naprosto nové rozdělení. Co je k tomu vede? Mají snad lepší znalosti o českém území než odborníci na geografii?

Ne, to jistě ne. Dělají to proto, aby si usnadnili práci a nemuseli dělit divize současné 2. ligy, případně dělat větší změny (které jsou však stejně v budoucnu nevyhnutelné). Jenže funkcionáři ČFbU snad nejsou placení od toho, aby si ulehčovali práci, ale aby posouvali florbal v ČR na stále vyšší úroveň.

Jaký tedy bude reálný dopad moravsko-jihočeské divize? Kluby z jižních Čech budou cestovat k zápasům třetí nejvyšší soutěže (!!!) stovky kilometrů na Moravu a moravské kluby zase opačným směrem. Z této divize se pravděpodobně stane vůbec nejnáročnější liga na cestování v celém systému soutěží ČFbU. A každá cesta stojí peníze… Je pravdou, že kluby se tak jistě velmi dobře připraví (ohledně cestování) na 1. ligu, otázkou je, zda takovou soutěž budou vůbec chtít hrát. Nezapomínejme, že jde o třetí nejvyšší soutěž!

Paradox je, že například pro týmy z Českých Budějovic by bylo na cestování méně náročné, kdyby hrály rakouskou extraligu… Je tohle cíl ČFbU?

S pozdravem
Jiří Kratochvíl
prezident FBC Štíři ČB

Napsat komentář