Muži udolali Turnov a jsou v čele ligy!

2016-11-19-milan-hladik

Netradiční reportáž ze zápasu od fanouška Milana Hladíka.

Chtěl bych se podělit o zážitky z našeho prvního navštíveného zápasu Štírů-A, a to s Turnovem. Byla to trochu nostalgie, v hale jsem v dresu Jihostroje strávil mládí. Syn Fanda teď hraje za přípravku Štírů a už jsme se párkrát na zápas chystali, ale nedochystali, holt ty displeje mají svoji moc, no ale objednali jsme nový dres, v sobotu ráno jsem pro něj dojel a Fanda si ho hned oblíknul a celý den ho nesundal, tak jsme šli, lákavý je pro kluky ten přestávkový program.

Zápas dvou lídrů tabulky sliboval dobrý sport a určitě splnil očekávání. Soupeř přijel v sestavě oslabené na dvě pětky a tomu také pochopitelně přizpůsobil taktiku, tedy bránit, využívat protiútoky a přesilovky a věřit, že to nějak udýchají, a nakonec jim to málem vyšlo. Domácí do toho šli naplno od začátku a párkrát zazvonila branková konstrukce, přečkali jedno oslabení, ale trochu je srazil celkem šťastný gól hostí zhruba v patnácté minutě. Lukáš Malý ale skvělým švihem poměrně brzy vyrovnal a po krásné akci a díky bojovnosti a důrazu před bránou těsně před přestávkou zvýšil Jindřich Hrdý, takže to vypadalo dobře.

O přestávce si zahrál trochu florbalový potěr, velké díky patří Danovi Placerovi, že to pěkně včetně fandění organizuje.

První pětiminutovka druhé půle vyzněla opět bojovně zejména ze strany domácích, jasně na hřišti dominovali, ale bohužel bez gólového úspěchu, i když bylo několikrát namále, a jak to tak bývá, po chybě domácích v rozehrávce a po pěkné kombinaci hosté srovnali. Pak zápas ovlivnila vyloučení domácích.

Zde si dovolím odbočku. I když se někteří přemotivovaní diváci a možná i hráči na rozhodčí zlobili, ale v těchto dvou případech by to byl faul i v hokeji. Lukáš Malý ztratil míček, před bránou se ocitli v jasné šanci soupeřovi hráči a Lukáš jim to zezadu přes hokejku sebral, asi celkem jasné sekání. Hosté využili přesilovku po ukázkovém rozebrání obrany a dostali se do vedení. To jako varování nestačilo a po chvilce jeden z domácích přehnal snahu a byl potrestán za hrubost, nebo jak se to ve florbale řekne, ale i v hokeji to končí trestem, když do souboje dvou hráčů u mantinelu vletí třetí. Trochu zbytečný faul a darovaný gól, hosté totiž vyloučení potrestali po stejné kombinaci asi za patnáct vteřin a bylo to o dva.

Hostům vycházela taktika, tak se mírně stáhli a čekali, domácí sympaticky makali a trochu se jiskřilo, padlo pár tyček, pár strkanic u mantinelu, ale rozhodčí to tak nějak pouštěli, až najednou vyloučili Ondru Havelku, který do té doby patřil k nejlepším v dresu domácích, za hrubost, podle mne to byl nedovolený zákrok, ale asi ne na vyloučení, Ondra trošku vypěnil, praštil hokejkou o mantinel a na cestu na trestnou lavici dostal ještě další 2 + 10, aby měl čas vychladnout J. Po předchozích dvou skvěle zvládnutých přesilovkách hostí by si v této chvíli na domácí asi nikdo nevsadil, ale to je na sportu krásné, že to bylo úplně jinak. Jindra Hrdý vybojoval míček a po krásné individuální akci zaskočil brankáře a bylo sníženo, ještě v tom samém oslabení měli domácí další dvě šance a hostům už asi docházely síly. Gejzír emocí po Ondrově vyloučení nakonec domácí nabudil správným směrem, v přesilovce se hosté už na nic nezmohli, také asi tím, že si nacvičenou kombinaci domácí napotřetí již pohlídali.

Přesilovka hostí ještě pokračovala chvíli po druhé přestávce, ale bez větší šance, a brzy po jejím skončení rozhodčí poprvé vyloučili hosty, z mého pohledu také trochu nevinný zákrok, ale přesilovka nevyzněla nijak přesvědčivě, ale před jejím koncem odpálil po odpískání hostující hráč míček a byl vyloučen za zdržování a poslal svůj tým do třech. Dvojnásobnou přesilovku ještě domácí nevyužili, ale v té pokračující  5 na 4 už Lukáš Malý dalším pěkným švihem hostujícího brankáře prostřelil a vyrovnal.  Za další čtyři minuty opět Lukáš Malý podobným švihem ze střední vzdálenosti završil hattrick a domácí šli do vedení. Tlak domácích se i nadále stupňoval, hostující brankář si musel připadat jak na střelnici, až se prosadil Michal Meřička a zdálo se být rozhodnuto. Domácí v té chvíli trochu propadli euforii a pokračovali v celkem bezhlavém útočném snažení, což se jim pět minut před koncem vymstilo, jelikož hosté využili rychlý protiútok a snížili na rozdíl jediného gólu. Poslední pětiminutovka byla pak sehrána již velmi takticky a odehrála se tak, jak by se asi při vedení měla odehrát, tedy v rozích za soupeřovou bránou, a krátká powerplay hostí již vyzněla naprázdno.

Krásný zápas, domácí vyhráli, zápas byl rychlý, kombinace byly, emoce byly, na rozhodčí jsme si zanadávali, góly byly, hezké fanynky byly, a oceňuju, že v případě potřeby opora družstva udělá scénu a nechá se na 14 minut vyloučit J Příště jdeme zas.

Došla mi i zajímavá věc, o všechny organizační věci se na florbale starají mladí členové klubu, na volejbale, nebo i na hokeji a fotbale to vždy dělají stařešinové a bafuňáři, proto také jde florbal tak dopředu a hokej a fotbal do háje, oni vlastně díky tomu, že je florbal tak mladý sport, u něj žádní stařešinové nejsou, že, tak bacha na to!

Ohromně oceňuju péči členů celého klubu o mládež, velmi sympatické je zapojení malých kluků během přestávek zápasů.

Od soboty věrný fanoušek M.Hladík