Pohled do historie Štírů – 2001/2002

Jak to všechno začalo

Psal se rok 2000, když do sokolovny u plaveckého stadionu v Českých Budějovicích chodila parta kluků hrát netradiční sport – florbal. Dvakrát týdně běhali za děrovaným míčkem s ještě podivnějšími hokejkami. Vždy ve čtvrtek hráli v legendární dolní tělocvičně mezi sloupy, v neděli dostali od Sokola k dispozici velký sál. Jednou se k této skupině přidal i student Jihočeské univerzity Petr Dědič, později velmi důležitá postava klubu. A u nového sportu už zůstal. Počet lidí postupně narůstal a tak na jaře 2001 kluky napadlo: Založíme oddíl a budeme hrát ligu! A začala se psát historie Štírů.

Přesně 22. května 2001 byl nový klub zaregistrován v České florbalové unii. Na první klubové kartě tehdy byly tři podpisy – Petra Dědiče, Milana Tomáška a Filipa Schneedorfera. Prezidentem byl určen Petr Svoboda.

Registraci však ještě předcházela debata o názvu klubu. „Chtěli jsme jméno po vzoru klubů ze zámořských soutěží,“ začíná vzpomínání Petr Dědič. „Ale zároveň jsme nechtěli, aby to kopírovalo jméno některého z klubů, třeba tehdy byli populární tučňáci. A tak jsme dospěli ke štírům.“ Kdo to vyslovil první? „Těžko po těch letech říct, ale tipnul bych, že Petr Svoboda to řekl první, a jelikož jsem to taky měl trochu v hlavě, tak jsme hned věděli, že je to to pravé,“ dodává. V názvu ještě muselo být jméno Sokol, takže první oficiální název zněl FBC Sokol Štíři Č. Budějovice.

Jedna z dochovaných fotografií ze začátků Štírů, pravděpodobně z roku 2002.

První turnaj odehráli Štíři v půjčených dresech, ale na druhý (nebo třetí) už měli vlastní. Červeno-černou sadu od firmy Jadberg vybírali přes internet. A první logo Štírů na ně připravil tehdy také student Jihočeské univerzity Petr Svoboda. „Barvu jsme vybírali podle toho, abychom se odlišili od ostatních týmů. Vybavuji si, že jsme ještě zvažovali zelené dresy,“ říká Petr Dědič.

Vstup do ligových soutěží měli Štíři impozantní. FBC Uragán Benešov se k utkání bez omluvy nedostavil, takže Štíři vyhráli 5:0 kontumačně. Druhý zápas s FbC Konica Benešov už se skutečně odehrál a Štíři vyhráli 10:2. Střelec prvního gólu? Ve 3. minutě Jiří Písečka po asistenci Milana Tomáška! Sestava 22. září 2001 v Týně nad Vltavou vypadala takto: 1 Davidová – 13 Prázdný, 6 Machát, 2 Rogl, 7 Schneedorfer – 16 Němec ©, 8 Dědič, 5 Ortman – 15 Písečka, 11 Tomášek, 10 Petrů. Z této sestavy hrají za Štíry i po 11 letech Dědič, Schneedorfer a Tomášek.

Velmi brzy se u týmu objevil gólman Martin Svatoň a Štíři tak měli k Lucii Davidové parťáka do brány. Svatoň poprvé nastoupil v soutěžním zápase 16. prosince 2001 v Týně nad Vltavou. Shodnou okolností to bylo opět proti FbC Konica Benešov a premiéra to byla vítězná – 6:2.

V úvodní sezoně skončili Štíři na šestém místě (tabulka viz níže) a následovalo play-off. V něm prohráli souboj o 3. místo s 1. FbK Tábor po výsledcích 2:3 a 3:6.

A chcete ještě jednu pikantnost z historie Štírů? V začátcích se na tréninku objevoval i další student Jihočeské univerzity – jistý Milan Fridrich. Ano, přesně tak, dlouholetý kapitán florbalové reprezentace. „Byl jenom na pár tréninkách. Jen si pamatuju, že tenkrát chodil hrát s hokejkou s plnou čepelí a vždycky nás neskutečně vymíchal na pětníku,“ říká s usměv Petr Dědič.

Statistiky ze sezony 2001/2002:

Nejvíc bodů: Milan Tomášek, Aleš Petrů – 25

Nejvíc gólů: Milan Tomášek – 16

Nejvíc asistencí: Petr Dědič – 10

Nejvíc trestných minut: Michal Prázdný – 10

Hráči, kteří se objevili v sestavě: Lucie Davidová, Petr Dědič, Jiří Charvát, Lukáš Machát, Václav Němec, Pavel Ortman, Aleš Petrů, Jiří Písečka, Michal Prázdný, Jan Rogl, Filip Schneedorfer, Martin Svatoň, Petr Svoboda, Milan Tomášek, Tomáš Troják. (Snad jsme na nikoho nezapomněli)

Tabulka

1. FK Inpress Třeboň 34

2. Senators SPŠS Tábor 28

3. Sokol Dobříš 23

4. SK SVP Trojan Jihlava C 22

5. 1. FbK Tábor 18

6. FBC Sokol Štíři Č. Budějovice 14

7. FBK Příbram 14

8. FbC VOŠ a SPŠ Volyně 14

9. FBC Konica Benešov 10

10. Red Falcons Sokol Příbram 3

Napsat komentář