Rozhovor: Jan Procházka míří do Norska

V Česku florbal stále stojí. Spousta hráčů z elitních klubů proto zamířila do Skandinávie. Chuť severského florbalu okusí i štírský Jan Procházka. Sbírat cenné zkušenosti bude v nejvyšší norské soutěži, kde bude hájit barvy Greåker Bulldogs.

Jak a komu se zrodila myšlenka, že přestoupíš do Norska?
Ihned po přerušení soutěže u nás jsem přemýšlel, že bych rád někam vypadl, nechtěl jsem totiž promarnit další měsíce svého života a jen sedět doma… chtěl jsem svou ,,emigraci“ spojit s florbalem, ale říkal jsem si, že je to celé blbost a že zrovna na mě jsou tak někde zvědaví, letěl jsem tak raději na surf do Portugalska… Po první vlně přestupů Čechů do Švédska a Finska se ale ukázalo, že to asi taková blbost nebyla. Měl jsem v hledáčku nějakou nižší soutěž ve Švýcarsku, tam se ale také vše přerušilo, a tak jsem zavolal svému florbalovému mentorovi Honzovi Králíkovi, co si myslí o Norsku, jestli je to dobrý nápad… on odvětil že určitě a byl dokonce tak hodný, že informoval své kontakty v Norsku. Za což bych mu chtěl moc poděkovat, otevřel mi cestu, opět… Vedení Greåker Bulldogs se chytlo a obratem mě kontaktovalo. Pak už se to vše upeklo vážně hodně rychle a během 2 dní jsem byl na cestě z jihu na sever.

Mohl bys nám něco povědět o klubu do kterého přestupuješ?
Jedná se o jeden z nejúspěšnějších norských klubů, který se každoročně rve o titul. Momentálně okupuje 2. pozici. V týmu je část norské reprezentace a například kapitán hrál několik let SSL. Příprava to bude řekl bych více než dobrá.

Stihl jsi se seznámit s týmem a jaké máš tréninkové vytížení?
Byl se na mě podívat kapitán týmu a přišli i dva kluci ze zdejší juniorky. Hned jsme se domluvili na playstationu a na hokejovém Winter Classic, pokud tu ještě budu… dále mi pár hráčů psalo. Všichni jsou tu moc fajn a už se nemohu dočkat na první halu, zatím totiž trénuji sám, chodím běhat a cvičím. K týmu se připojím příští týden.

Už víš kdy odehraješ svůj první zápas?
Bude nějaká možnost sledovat zápas živě? Příští víkend nás čeká dvojkolo, takže pokud budu nasazen, příští víkend. Zápasy živě sledovat jdou, jeden live přenos stojí 30 NOK a přenos prý není nikterak kvalitní. Zlatý přenos z českobudějovického svatostánku, ten je alespoň zdarma…

Plánuješ zůstat v Norsku i po rozběhnutí soutěží u nás nebo se vrátíš?
Rozhodně ne, chci hrát domácí soutěže. Nicméně je situace v ČR natolik vážná, že opravdu nevím, jak co bude. Jisté je, že přestupové období končí 15.1. Řešit tak vše asi budu operativně, jako vždy. Třeba mě pošlou domů po prvním hracím víkendu, kdo ví.