Sezóna očima trenéra: Ludvík Šibřina

Sezóna je u konce. Naše redakce postupně vyzpovídá všechny hlavní trenéry.

Jako první zhodnotí svoje dojmy ze sezóny trenér našim nejmenších  nadějí Ludvík Šibřina.

Ahoj Ludvo, jak hodnotíš uplynulou sezónu?

Ahoj Víťo, rozhodně kladně. Neskutečně moc jsme si ji s klukama užili a vybojovali celkově první místo. Objevili několik nových talentů a v průběhu sezóny se posunuli k základům kombinačního florbalu. Dále bych chtěl zhodnotit i přístup rodičů, který byl na jedničku s hvězdičkou. Na většinu zápasu vyrazili s námi dělali nenahraditelnou fandící kulisu.

Letos poprvé si kluci zahráli ligovou soutěž, v čem jsi viděl plusy nebo naopak mínusy tohoto kroku?
Podle mě se klady a mínusy celkově vyrovnávají. Nejdříve začnu hodnocením soutěže jako takové a to jejími klady. Více týmů v soutěži, pro kluky florbalové výlety a hra na gólmany. Záporně bych hodnotil pouze 4 zápasy za dopoledne a někdy i hodinu a půl přestávka mezi zápasy. Ovšem to je pouze na domluvení a může se fungovat jako při pořádání v Písku, kdy fungovala dvě hřiště a kluci si zahráli 7 zápasů. Bohužel největším mínusem jsou rozhodčí. Mnohdy neznají pravidla “přípravkového” florbalu a jsou schopni pískat naprosté nesmysly a důležité zákroky nechávají bez povšimnutí. Navíc nejsou schopni obhájit své výroky a co mě mrzí nejvíc, nevěnují pískání pozornost což na posledním turnaji znamenalo několik neuznaných gólů napříč všemi týmy. Dle mého názoru, takové rozhodnutí dokáže hráče natolik znechutit, že nemají již v přípravkovém věku respekt k rozhodčím. Rozhodně by to v této problematice chtělo větší angažovanost Českého florbalu.

Tvoji svěřenci vstoupili do sezóny velice dobře, ovládli většinu turnajů, ale pak se vaše forma vytrácela a přišly i první „neúspěchy“. V čem vidíš hlavní příčinu?
Na začátku sezóny jsme měli náskok díky hráčům, kteří u nás v klubu fungovali již minulou sezónu. Jako neúspěchy bych to úplně nenazval. Byly to většinou taktické chyby, nebo nepozornost hráčů. Člověk se chybami učí a nejdu cestou,  kdybych hráčům diktoval a řval na ně na lavičce, co mají v inkriminovaném okamžiku na hřišti dělat. Po zápase si vše vyjasníme a do dalšího zápasu jdeme s čistou hlavou. Teď k té formě. Ostatní týmy šly nahoru neskutečnými mílovými kroky a my jsme na vrcholu, který u jiných přišel až v polovině soutěže, byli od začátku. Takže ke konci sezóny to byly zápasy vyrovnané a jsem rád, že jsme projevili kvality o které jsem usiloval celou sezónu. Dále je nutné podotknout, že ostatní týmy měly stejného gólmana. My jsme se poctivě střídali a většina hráčů si vyzkoušela zápasy v “gólmanském”. Pokud bych to měl shrnout, výsledky šly dolů protože jsem dal hráčům určitou volnost v rozhodování a nechal je záměrně dělat chyby, které jsme spolu probrali jako tým. Ale tento krok se vyplatil, protože posledních pár zápasu, včetně OFL jsme si to “začali dávat z první” a kombinačně jsme šli opravdu nahoru.

Jaká bude hlavní náplň soustředění a Florbalové školy, aby nadcházející sezóna byla ještě lepší?
Budeme se nadále věnovat kombinační hře a přechodu jeden na jednoho. Dale samozřejmě budeme pracovat na fyzičce, ale hlavně na zábavě, kterou nám florbal přináší  a dobré partě, která táhne za jeden provaz.