Dorostenci doma dvakrát těsně prohráli

Hned 3. ledna čekal dorostence Štírů domácí turnaj. Mladí Štíři se museli obejít s kompletní absencí prvních dvou obraných dvojic. Otázkou tak bylo, jak se jim to podaří. Okříšky vždy mají kvalitní útočníky a tým hradeckého Sionu není nijak slabý. Proto to byl pro Štíry doslova křest ohněm.

PSKC Okříšky – FBC Štíři České Budějovice 8:5 (3:3, 1:2, 4:0)

Štíři vstoupili do utkání aktivně a hned ve třetí minutě se ujímají vedení. Střelcem byl Drobiš po asistenci Váchy. V 8. minutě další gól přidal Černý z předbrankového prostoru. Vzápětí se ale probraly Okříšky. Díky dvěma slepeným gólům v rozmezí jedné minuty se začínalo prakticky odznovu. Na to ale reagoval Vacek a ještě v 11. minutě strhl vedení na stranu Štírů. To však neudrželi. V závěru třetiny kazí rozehrávku v soupeřově rohu duo Vacek–Drobiš. Následný rychlý brejk Okříšek proměnil ve vyrovnávací branku Vochman. Kapitán Štírů a navrátilec po zranění Vácha, si sice stihl v první třetině připsat asistenci, ale zároveň si obnovil zranění kolene a po první třetině ze zápasu musel odstoupit. To znamenalo ještě větší oslabení obraných řad Štírů. V obraně tak museli vypomoci narychlo povolaní starší žáci.

V druhé třetině byli stále Štíři lepším týmem. Snažili se Okříšky vysoko napadat. I díky tomu měli více míček a snažili se vytvářet šance. V 6. minutě se konečně prosazuje po dobrém napadání Körner. V 10. minutě mají Štíři možnost přesilové hry. Tu však paradoxně po velké chybě Drobiše využívají Okříšky k vyrovnání. Půl minuty před koncem třetiny se však prosazuje nechytatelnou „raketou vzdu-vzduch“ Šulista. Štíři tak vedou 4:5.

Třetí třetina je však pro Štíry noční můrou. Hned ve druhé minutě kolabuje obrana Štírů. Nejprve vyrovnává Kelbner. A ještě v téže minutě otáčí výsledek Trnka. Okříšky tak vedou 6:5. Štíři se snaží tlačit do útoku ale je to více křeč než kvalita. V 10. minutě je ještě hůř. Vochman opět střílí a Okříšky vedou 7:5. Štíři sice nechtějí prohrát, ale frustrace vítězí nad zdravým rozumem. Ve třinácté minutě bere šanci na zvrat nesmyslné vyloučení Vlčka s Vinklerem. Zároveň je s nimi vyloučen i hráč Okříšek Kelbner. Hraje se tak 3 proti 4. Štíři riskují a snaží se proti přesile dát branku. To se však nedaří a následný brejk zastavuje obrana Štírů jen za cenu trestného střílení. To proměňuje Vochman a dává tak Okříškám jistotu výhry.

Komentář trenéra Novotného: „Jednoduché utkání, které jsme naprosto nezvládli díky individuálnímu pojetí hry a velkým individuálním chybám. Místo abychom si navzájem pomohli, tak to chce každý urvat sám a toto je výsledek. Dokud se budou hráči soustředit na spoluhráče, na kanadské bodování, místo sami na sebe a týmový výkon, tak vyhrávat nebudeme.“

Branky a nahrávky: 3.Drobiš (Vácha), 8.Černý (Pražák), 10. Vacek (Drobiš), 21. Körner, 30. Šulista (Vlček) – 10. a 40. Kotačka (Trnka, Šabacký), 15. a z tr. střílení Vochman (Trnka),  26. a 32. Trnka (Prudík), Novotný (Vochman), 32. Kelbner (Mons), Vyloučení: 2:2Využití: 0:0 V oslabení 1:0.  Rozhodčí: Draxler, Kohnheiser

Sestava Štírů: Novák (Vondrys) – Würstl, Vácha, Vinkler, Vlček, Gucko, Tinavský, od 16. Bláha – Blažek, Drobiš, Vacek – Černý, Pražák, Šulista – Körner, Chrt, Vališ. Trenér Novotný

FBC Štíři České Budějovice – FBC Sion-DDM nová generace 6:8 (0:2, 3:3, 3:3)

Po druhé prohře v řadě došlo ke změnám v sestavě. Ty nepřinesli však své ovoce a hned ve třetí minutě se soupeř ujímá vedení. V 10. minutě přidává druhou branku a ačkoliv jsou Štíři aktivnější, tak Hradečtí jsou nebezpečnější a hlavně efektivnější při střelbě.

V druhé třetině hned v druhé minutě se prosazuje Drobiš a hned je pohled na skóre zápasu veselejší. Bohužel ještě v téže minutě se prosazují i Hradečtí a uchovávájí si tak klid dvoubrankového vedení. V 9. minutě se však prosazuje Vinkler. Ale opět se opakuje historie. Hned v téže minutě dává gól Hradce Králové Velc. Následné oslabení Štírů trestá  Šejvl a Sion tak vede už o 3 branky. Ve dvanácté minutě však hráči Hradce brání v malém brankovišti a následné trestné střílení proměňuje Vacek. Pět sekund před koncem třetiny braní rychlou akci Štírů jen za cenu sekání a je nařízeno další trestné střílení. K němu se staví štírský Šulista, ale bohužel tentokráte neproměnil. Následnou přesilovou hru ještě umocňují protesty hostující střídačky, které rozhodčí nekompromisně trestají. Štíři tak mají možnost téměř dvouminutové přesilové hry 5:3 na začátku třetí třetiny.

Přesilovou hru na začátku třetí třetiny nedokázali Štíři využít. Sice drželi míček a svírali soupeře, ale nedokázali si ani vytvořit dobrou pozici pro ohrožení branky Hradce Králové. V 5. minutě však velí ke stíhací jízdě Drobiš, který utíká sám na brankáře a snižuje na rozdíl jedné branky. Bohužel opět se opakuje typická věc pro toto utkání. Poté co Štíři vstřelí kontaktní gól, tak do minuty inkasují. Střelcem soupeře je opět Velc. V 7. minutě však opět úřaduje domácí Drobiš. Nejprve po samostatném úniku snižuje, aby téměř vzápětí po dobré standardní situaci z rohu hřiště vyrovnal. Štíři nastartovaní vyrovnáním svírají soupeře a nastřelují dvakrát tyčku. Z drtivého tlaku však vychází vítězně soupeř. Kdy ve dvanácté minutě lepé střídá. Má více sil a drží na hřišti unavenou formaci Štírů. Ta nakonec inkasuje a Hradec jde opět do vedení. V závěru utkání si Štíři ještě berou oddechový čas a zkoušejí hru bez brankáře. Přichází však nepochopitelná individuelní chyba v rozehrávce a soupeř pohodlně trefuje prázdnou branku. Je tak rozhodnuto o vítězství hráčů z Hradce Králové.

Komentář trenéra Novotného: „Místy lepší výkon, který ale střídají velké individuelní chyby. Téměř vždy, když jsme dali kontaktní gól, tak jsme hned inkasovali. Zároveň když v jednom utkání neproměníte únik dvou hráčů na samotného brankáře, trestné střílení a přesilovou hru 5:3, tak si nezasloužíte vyhrát.“

Branky a nahrávky: 16., 35. 37. a 37. Drobiš (2x Vacek,2x Vlček), 24. Vinkler (Vacek), 28. Vacek (z tr. střílení) – 17. 24. 36. 42. a 45. Velc (2x Doksanský, Smetana, Heger,  Krista), 3. Smetana, 10. Heger (Velc), 16. Šejvl (Heger)  Vyloučení: 2:4 Využití: 0:1.  Rozhodčí: Paletář, Kohnheiser

Sestava Štírů: Vondrys – Würstl, Vališ, Vinkler, Vlček, Gucko, Tinavský, – Blažek, Černý, Chrt – Körner, Pražák, Šulista – Perina, Drobiš, Vacek – Novák. Trenér: Novotný