Hejplík: Naučili jsme se hrát naplno celých 60 minut

2016-11-05-vaclav-hejplik
Patřil k útočníkům, na které byl spoleh. Pravidelně skóroval, vymýšlel přesné přihrávky a zodpovědný byl i směrem do obrany. Václav Hejplík se v letošní sezoně Národní ligy sžívá s novou rolí. Z útočných řad se přesunul do první obranné dvojice.

„Uvědomíte si, že útočník opravdu v obraně může velmi pomoci, pokud se na to nevykašle,“ přidává svou zkušenost 24letý odchovanec klubu.

Čím může být útočník tedy pro obránce tak přínosným v defenzivní části hry?
Když inkasujeme branku, útočníkovi to moc nevadí, ale obránce začne házet vinu na sebe. Pokud bude bránit celá pětka, nikdo si nic vyčítat nebude.

Pro tebe osobně je to zcela nová pozice. Byl si na přesun do defenzivy připravený?
Všechno se odehrálo v průběhu jednoho zápasu. V trénincích tomu nic nenasvědčovalo, takže to bylo opravdu narychlo.

Ale trenér musí být spokojený, v Národní lize už si letos posbíral 15 kanadských bodů v devíti zápasech. Na obránce slušné číslo, ne?
Mám jasnou úlohu – vyvážet míček a přečíslovat tím soupeře. V obraně hraju od prvního utkání s Chomutovem, které jsme sice prohráli 6:10, ale už sem vzadu zůstal.

Tehdy jste si s Ondrou Havelkou prohodili své posty. Nevznikl problém?
Ondra už v obraně hrával minulý rok. Letos se díky této rošádě vrátil do útoku, zatím to funguje, tak proč něco měnit.

A tobě změna nepřekáží?
V kanadském bodování to pro mě až takový rozdíl není. Jsem hodně ofenzivní obránce, takže ani například sebevědomí nebo jistota na hokejce mi nechybí.

Nabízí post obránce výhody?
Pokud pominu brankáře, tak seš poslední hráč. Celou hru tedy vidíš před sebou, můžeš vymýšlet jednotlivé akce, hledat volné prostory. V útoku na to všechno nemáš tolik času ani prostoru.

Aktuálně Štíři okupují druhou příčku Národní ligy divize západ. V minulých sezonách jste se vždy pohybovali v předních patrech tabulky, ale nikde ne na samotném čele. Kde hledat hlavní příčiny?
V hlavách jsme pochopili, že vedení o jednu branku nestačí. V minulosti jsme i díky tomu ztráceli některá utkání nebo je dovedli až do prodloužení či nájezdů. Nyní hrajeme celých 60 minut naplno a soupeřům se snažíme vstřelit co nejvíce branek.

V sobotu můžete poskočit do čela celé soutěže, od 19 hodin hostíte aktuálního lídra Turnov.
Bude to zajímavý zápas. Turnov má tři individuality, které jsou odskočené od zbytku týmu. Naopak my máme vyrovnaný kádr, který drží při sobě.

Před dvěma lety si téměř celou sezonu vynechal kvůli těžkému zranění hlavy. Omezuje tě i s odstupem času ve tvých výkonech?
Stále chodím na prohlídky, takže kdyby se něco dělo ihned to zjistím. V prvních utkáních jsem strach měl, to musím přiznat, ale už je to úplně v pohodě.

(dm)