První zápasy mlžů v roce 2020

O uplynulém víkendu vstoupily do soutěžních zápasů roku 2020 také mladší žáci. Modří doklouzali v sobotu 18. ledna na turnaj 2.koše na Meťák, zatímco Zelení se probili nedělní chumelenicí až do Strakonic na košík první.

Po vzoru ženské reprezentace, Modří potvrdili, že ve florbale je možné opravdu všechno. Proti Táboru si bojovným a disciplinovaným výkonem vybudovali po první půli pětibrankový náskok. Prostě máme to v kapse, bránit už nemusíme, běhat taky ne a každý si dáme gól. Marná snaha trenérů, takhle nějak asi vypadalo mentální nastavení hráčů do druhého dějství. V této povznesené náladě si jediný David Slepička, zvaný Kuře, všiml, že z Tábora vyjíždí nasupený vlak s nákladem banánů a obětavě se ho pokoušel brzdit. Jenže nato byl sám. Železný oř byl v Budějkách než bys řekl štír a vykládka zboží začala okamžitě. Za pět minut srovnáno a do konce matche i s přídavkem. Toto zklamání snad pomohlo motivovat tým k lepšímu obrannému výkonu v dalším utkání proti favoritovi turnaje, domácímu Meťáku. Ten se sice zaskočit nenechal, a především individuálními kvalitami svých hráčů si vítězství zasloužil, ale i přes jednoznačnou prohru, se paradoxně jednalo ze strany Modrých o nejlepší herní pasáž sobotního dopoledne. Závěrečná záchranářská výhra nad Kaplicí nějakou tu bolístku pofoukala, ale herním projevem úplně nenadchla.

Strakonická epizoda nabídla asi nejvyrovnanější turnaj sezóny a opět nezbývá než blahořečit nový herní systém. Nečekaně nejméně adrenalinu (ne, že by nebyl) přinesl zápas Zelených s Milevskem, kde jsme si po celou dobu, jištěni skvělým Jonášem Bicanem v brance, zkušeně hlídali vedení. Gratulace Davidu Kříhovi, který ve své zelené premiéře hned zaznamenal. V další klapce nedělního natáčení nás čekalo střetnutí s domácími, kteří před zraky svých rodičů lačně dychtili po odplatě za minulou porážku. …a dočkali se. Skóre otevřeli v první půli, zatímco my jsme se jí střelecky protrápili. Kombinovali jsme až příliš, individuálně se nám, snad i vinou lepivé podlahy házenkářské haly, nedařilo a když už jsme konečně vystřelili, tak pouze slepými. Do druhé půle jsme hru zjednodušili, góly Martina Vašíčka a Janka Kouby zápas otočili a když už to vypadalo, že strakoničtí recept na naši obranu nenajdou, přišlo nenápadné sklepnutí lobu v brankovišti a bylo srovnáno. Dvacet vteřin před koncem soupeř rozehrává volný úder a přes všechny předchozí ochutnávky této lokální speciality nás opět nachytává na hruškách. Míček sice rozezvučí brankovou konstrukci, ale všichni víme, že to bylo zevnitř a Zelení odchází podruhé v sezóně z hřiště poraženi. Kluci jsou po dvou odmakaných zápasech unaveni a s minimální přestávkou je čeká ten nejdůležitější. A my víme, že Písek udělal od začátku sezóny neuvěřitelný pokrok (Maty, kámo, jak to děláš??) a poradil si i s Milevskem. První střídání jsou z naší strany ospalá a písečtí nás tlačí. Tempo nečekaně srovnává třetí lajna. Nadhazovač dne Tonda Arnošt předkládá nádhernou přihrávku do brankoviště a Tom Dědič zavěšuje do prázdné. Když pak Šimi Švéda dvakrát v předbrankovém prostoru zužitkuje práci celé lajny, máme konečně navrch a zdá že, že soupeř je už mírně sypký. Chyba lávky. Písek vbíhá do druhé půle jako politý živou vodu, z jeho obrany se patrně díky přidání cementu stává beton a kdykoliv je na hřišti copatý šikula s číslem 27 (…a je tam skoro furt), tak hoříme. V páté minutě je srovnáno a sypeme se my. Vymačkáváme z kluků poslední síly, zkracujeme střídání a hra se zase vyrovnává. V osmé minutě jako blesk z čistého nebe přichází krásná kombinace „Kuba na Janka, Janka na Kubu“ a Kuba Kouba pálí z první z dobrých šesti metrů do odkryté části klece. Je zřejmé, že pět minut je dlouhá doba na údržbu, takže se hra stále ve vysokém tempu přelévá ze strany nastranu, ale postupně se soupeř opět dostává do tlaku. Na začátku dvanácté minuty Písek naskakuje v šesti, patrně v předtuše hry bez brankáře, ale k jejich smůle je gólman ještě stále v kleci. Teď už se do žádných větších akcí nepouštíme, ostatně už není kde brát, a utkání dovedeme do vítězného konce.

Modří i Zelení se o tomto víkendu v obou rovinách přesvědčili, že morál a florbalový um jsou naprosto rovnocenní spoluhráči. Sobotním nejužitečnějším hráčem byl zvolen David „Kuře“ Slepička, v neděli si kluci vybrali Jonáše Bicana a Kubu Koubu.

FBC Štíři ČB Modří – 1.FbK Tábor 8:10
FBC Štíři ČB Modří – SK Meťák Black 0:7
FBC Štíři ČB Modří – FBC Spartak Kaplice 5:1
FBC Štíři ČB Zelení – FBC Došwich Milevsko-Panteři 3:2
FBC Štíři ČB Zelení – FbC Strakonice 2:3
FBC Štíři ČB Zelení – FbC Písek 4:3

Sestava Modrých
Eliášek, Farka – Jinda, Tinavský, Smola J., Mešejda, Lefan – Jokl M., Vaněk, Kubeš, Kodym, Slepička – Kosař, Fryč, Weinpold, Kopecký
Sestava Zelených
Bican – Hajný, Buzek, Kouba J., Švéda, Kouba Jk. – Hejda, Nosek, Zítko, Myšák, Večerník – Vašíček, Tomáš, Dědič, Kříha, Arnošt